3 דברים שחשוב לדעת על קצבת ניידות

ניידות היא מרכיב קריטי ביכולתו של אדם לנהל חיים תקינים, ובדרך כלל היא גם חיונית כדי למצוא עבודה ולהתפרנס. לכן, מי שמתקשה להתנייד בגלל בעיה רפואית, בדרך כלל זכאי לקבל קצבת ניידות מהביטוח הלאומי. כמובן, שכדי לקבל אותה, לעתים צריך לעבור דרך חתחתים – וזה לא פשוט במיוחד אם מלכתחילה מדובר באדם שקשה לו להתנייד ולנהל חיים תקינים לחלוטין. לכן, לא פעם הפתרון הוא לקבל סיוע ממומחה זכויות רפואיות (לשיחת ייעוץ ראשונית עם מומחה זכויות רפואיות – לחצו כאן).

מי שמנסה להבין אם מגיעה לו קצבת ניידות מביטוח לאומי ומה בעצם המשמעות שלה, יגלה הרבה מאוד סעיפים מבלבלים. כאן בפורטל למימוש זכויות רפואיות ריכזנו 3 דברים שחשוב לדעת עליה.

1. התחנה הראשונה – משרד הבריאות

לפני שמגישים בקשה לביטוח לאומי כדי לקבל את ההטבות בניידות, יש להיבדק ע"י ועדה רפואית של משרד הבריאות – כי היא זו שקובעת את המוגבלות בניידות. הוועדה תקבע אם יש לכם ליקוי ברגליים על פי רשימת ליקויים קבועה. היא גם תקבע אם אתם זקוקים לכיסא גלגלים ואם הליקוי קבוע או זמני.

הוועדות קובעות אם יש ליקוי ברגליים, בהתאם לרשימת ליקויים מוגדרת, ואם ישנה הזדקקות לכיסא גלגלים ושימוש בו, ואם הליקוי שנקבע עשוי להשתנות או שהוא נקבע לצמיתות.

רשימת הליקויים כוללת שיתוקים, קטיעות, קשיונות, נקיעות, מפרקים מדומים, הגבלת כושר תנועת המפרקים ברגליים או החלפתם, קיצור גפה, תהליך אי–ספיקה הקפית בעורקי הרגליים, הפרעות במערכת כלי הלימפה, מומים מלידה וקומה נמוכה.

2. גמלת ניידות או קצבת ניידות – מה ההבדל?

מי שזכאי לגמלת ניידות, מקבל מגוון הטבות מהביטוח הלאומי, ביניהן קצבת ניידות.

קצבת ניידות היא קצבה חודשית שהאדם המוגבל בניידות מקבל עבור הוצאות הניידות שלו. מי שאין לו רכב מקבל 2,364 ש"ח, ומי שיש לו רכב מקבל בין כ-340 לכ-3500 ש"ח, בהתאם לרכב ולקריטריונים נוספים (החל ב- 01.01.2021).

מי מקבל תוספת לקצבת ניידות?

מוגבלים בניידות בעלי רכב שיש להם עבודה ושכר, זכאים לתוספת לקצבת ניידות אם יש מרחק של 40 ק"מ לפחות מביתם לבין מקום העבודה וחזרה. זאת, בתנאי שלפני הגשת הבקשה לקצבה הם עבדו לפחות חצי שנה רצוף ובתנאי שהם נוסעים עם הרכב לעבודה בקביעות.

אז האם אתם יכולים לקבל קצבת ניידות? האם הורים לילד נכה זכאים לקצבה הזאת? את כל השאלות האלה שווה לברר עם מומחה לזכויות רפואיות.

אז זהו, שגם אם אתם סמוכים ובטוחים שמגיע לכם לקבל תגמול מחברת הביטוח כי יכולת העבודה שלכם נפגעה משמעותית, אתם כנראה תגלו שבחברת הביטוח סבורים שהמצב שלכם לא עד כדי כך נורא…

חושבים שמגיע לכם כסף? קבלו שיחת ייעוץ ראשונית ללא תשלום

אודות המחבר

משרד עורכי דין אונגר שויגמן זכויות רפואיות
משרד עורכי דין אונגר שויגמן זכויות רפואיות

משרד עורכי דין אונגר שויגמן שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

אונגר-שויגמן-משרד-עורכי-דין
עו”ד זכויות רפואיות

משרד עורכי דין אונגר שויגמן שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?