כמה עולה להוציא דרכון פולני ומי זכאי?

דרכון אירופאי הפך להיות משאת נפש של רבים בשנים האחרונות בשל היתרונות הברורים שהוא מייצר למי שמחזיק בו. ישראלים רבים מבקשים להשיג לעצמם דרכון שכזה, כאשר הדרכון הפולני באופן טבעי לכמות הגדולה של יוצאי פולין בישראל הוא אופציה ממשית. חשוב להבין שהעלות של התהליך היא לא קטנה ונקובה ביורו, ובאותו הזמן גם חשוב לדעת שלא כל מי שסבו או סבתו נולדו בפולין, זכאים לקבלת הדרכון המיוחל, ישנם תנאים והגבלות וחשוב להיות מודעים אליהם בתחילת התהליך.

 

כמה עולה להוציא דרכון פולני?

חשוב להבין, עלויות של הוצאת דרכונים זרים הם לעיתים לא קטנות ומשולמות ברוב מכריע על פי מחירים של מטבעות זרים. ככל הקשור להוצאת דרכונים אירופאים ובכלל זה הדרכון הפולני, התשלום יהיה בערכים של יורו ויכולה להיות השפעה של שער המטבע בתקופות שונות.

עובדה חשובה נוספת שיש לזכור שהמחירים הידועים הם אלו הנקובים על ידי הממשל הפולני בכל הקשור להוצאת דרכון פולני לא מן הנמנע שתוכלו לקבל את המידע בדבר המחירים הרשמיים באמצעות אתרי האינטרנט השונים. עלויות הוצאת הדרכונים מתחלקות לשנים, אלו הרשמיות ואילו הנלוות.

ההוצאות הרשמיות הן קבועות ויכולות לנוע בין מאות רבות של יורו ועד ל 2000 יורו לדרכון בודד, תלוי בנסיבות, כמובן שבתוך עלות זאת כלולה גם העמלה של הגורם המטפל בנושא, כפי שאפשר לראות בטבלה הבאה:

סוג השירות השערת מחיר
דרכון בודד כ 5000 ש"ח
דרכון בודד בדחיפות קלה כ 6500 ש"ח
דרכון בודד מתוך מספר דרכונים מבוקשים כ 4500 ש"ח
דרכון בודד בדחיפות גבוהה כ 7000 ש"ח

אל הוצאות אלו יש להוסיף עלויות של תשלומים לחיפוש משמכים בארכיונים שונים, שיחזור או תרגום של מסמכים לפולנית ואחרים. כאן כל סוגיה היא מול עורך הדין המטפל בכם, אך מדובר על עוד מאות שקלים עד 1500 לתרגום מסמך או המצאת מסמך נדרש. עבור חלק מהדברים תוכלו לבקש את הסיוע של שגרירות ישראל בפולין.

כמה עולה להוציא דרכון פולני

מי זכאי לדרכון פולני?

הזכאות לדרכון פולני מבוססת על כללים ברורים מאד שאין אפשרות לשבור אותם. במידה ואינכם עומדים בדרישות, מומלץ לגשת לאנשי מקצוע מהתחום על מנת לבדוק את האפשרויות העומדות לזכותכם על מנת לקבל את הדרכון פולני. התנאים לקבלת הדרכון הפולני התקבעו והם ברורים ולעיתים קשוחים החל משנת 2004, מי שעומד בהם יוכל להנות מהליך פשוט יחסית, מי שלא, יצטרך לחשוב על דרכים אחרות.

הדרך אל הדרכון הפולני עוברת דרך הנקודות הבאות וכן נתקלת בשני מכשולים שיכולים לעלות בתהליך:

  • הוכחה קיימת – אם ברשותכם מסמך שיוכל להראות על זיקה למדינה הפולנית בעבר, תעודת זהות, תעודת לידה, דרכון ישן או אפילו תעודת נישואין, שמקורם בפולין והם נושאים חותמת רשמית של המדינה הפולנית.  כל אחד מאלו יכול לעשות את ההבדל
  • עד שנת 1951 – כל מי שנולד לפני 1951 ואביו בלבד נולד בפולין
  • אחרי שנת1951 – מי שאחד מהוריו, אביו או אימו היו ילידי פולין עוד לפני 1951
  • המשטר הקומוניסטי – החוק הפולני מכיר במי שנאלץ לעזוב את פולין בשל המשטר הדמוקרטי ולוותר על האזרחות שלו כמי שזכאי להגיד בקשה.

בנוסף על מה שנכתב עד כה, ישנם 2 תנאים המגבילים את המבקשים לקבל אזרחות פולנית:

  • נשים אשר היגרו מפולין עד 1951 ולא שירתו בצבא הפולני איבדו את הזכאות שלהם ושל הממשיכים אותם לקבלת אזרחות.
  • גברים שעזבו את פולין ושירתו בצבא שאיננו הפולני, כולל צה"ל לא יוכלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות וכך גם בניהם ונכדיהם.

אזרחות פולנית

אודות המחבר
משרד עו"ד כפיר דיין דובב
משרד עו"ד כפיר דיין דובב

עו”ד כפיר דיין דובב עוסק כעו”ד תביעות אובדן כושר עבודה, עו”ד רשלנות רפואית, תביעות סיעוד, דיני עבודה וביטוח פנסיוני. מייסד המשרד עו”ד דיין דובב שימש משך שנים רבות כמנהל בכיר באחד ממנהלי ההסדרים הפנסיוניים הגדולים במשק וכן בסוכנויות ביטוח פרטיות, ומכיר את התחום לפרטי פרטיו גם בצדו המשפטי וגם בצדו המעשי.

עו”ד דיין דובב ליווה מאות רבות של הליכים בתחומי תביעות ביטוח, רשלנות רפואית ודיני עבודה. עו”ד דיין דובב מרצה במכללת פרקטיכל המקיימת קורסים מקצועיים לעורכי דין פעילים.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
עשיתם תאונה? אלה הדברים שחשוב לעשות

תאונות דרכים הן אירועים מלחיצים ולא נעימים. הן דורשות מאיתנו להתאפס מהר וכבר בזירת התאונה לבצע פעולות בירוקרטיות ולדאוג לעצמנו. יש מספר דברים שחשוב מאוד

החלטתם להתגרש? למדו מה עושים עכשיו

ההחלטה לסיים את הנישואים היא אחת ההחלטות המאתגרות ביותר, המסמנת את תחילתו של פרק משמעותי בחיים. אם החלטתם להתגרש, חשוב שתיגשו אל התהליך עם הבנה

עו''ד כפיר דיין דובב
עו”ד זכויות רפואיות כפיר דיין דובב

משרד עו"ד כפיר דיין דובב שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?