הפרעות התנהגותיות אצל ילדים: האם אתם זכאים לקצבה?

אם אתם הורים לילדים עם הפרעות התנהגותיות, אתם ודאי מתמודדים עם קשיים לא מעטים, ומן הסתם ילדיכם סובלים עוד יותר. הפרעות התנהגותיות של ילד משפיעות כמובן לא רק על חיי הילד, אלא על חיי המשפחה, והקשיים יכולים להתבטא בבית, במסגרת החינוכית, בסיטואציות חברתיות ועוד. חלק מרשויות המדינה מכירות בקשיים הרבים איתם נאלצים ההורים להתמודד ומעניקות זכויות והטבות. ההטבות ניתנות כדי להקל על ההורים בשלבי הגידול של הילדים עם ההפרעה ההתנהגותית ולסייע למשפחה להתנהל עד כמה שניתן לקיים אורח חיים תקין ובריא. כדי לממש את הזכויות על ההורים לבצע אבחון ולבצע תהליך שבעצם מוכיח כי הילד סובל מהפרעה התנהגותית. >> לקבלת שיחת ייעוץ ראשונית ממומחה זכויות רפואיות לחצו כאן >>

אז מהן "הפרעות התנהגותיות"?

הפרעה התנהגותית היא הגדרה למגוון רחב של התנהגויות בעייתיות חוזרות שמפרות את הסדר החברתי, משפחתי והקהלתי ועוברות על הנורמות. ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי בהתנהגויות מרדניות, תוקפניות ואנטי חברתיות. אם הילד שלכם אנרגטי מאוד, אם הוא מרביץ לפעמים, אם הוא תלמיד לא טוב – כל אלה בדרך כלל לא עונים להגדרה של "הפרעות התנהגותיות" שמזכות בקצבה. מבחינת המוסד לביטוח לאומי, ההגדרה המדויקת היא לא "הפרעות התנהגותיות", אלא "הפרעות התנהגותיות קשות". מדובר בילדים שעונים על כל הקריטריונים הבאים:
  • לילד הפרעת התנהגות קשה והפרעת קשה וריכוז קשה (ADHD).
  • הוא לומד במסגרת חינוכית מיוחדת (חינוך מיוחד, כיתה מיוחדת, כיתה רגילה עם סייעת).
  • הוא מטופל בריטלין ודומיו.
הורה ל​ילד הסובל מבעיית התנהגות קשה ולומד במסגרת חינוכית מיוחדת, עשוי להיות זכאי לקצבת ילד נכה מגיל 91 יום ועד גיל 18 ושלושה חודשים. הזכאות לקצבה היא בשל הצורך בהשגחה חלקית. השגחה זו נועדה למנוע מצבי סיכון לילד או לאחרים, כיוון שהילד אינו מודע לסכנה. כמובן, לא כל ילד שמקבל ריטלין (או דומיו) וסובל מ-ADHD יהיה זכאי לקצבה. כדאי לדעת שניתן לקבל קצבה לילד נכה עד שנה רטרואקטיבית ממועד הגשת התביעה, בהתאם לליקוי הרפואי.

איך מקבלים קצבה בגין הפרעות התנהגותיות?

הבעיה היא שכדי לקבל קצבה בגין הפרעות התנהגותיות של הילד, ההורים צריכים להתמודד לא רק עם הילד, אלא גם עם הביטוח הלאומי. הם צריכים להביא שורה של הוכחות ובדיקות:
  • טופס תביעה לקצבת ילד נכה
  • דוח חינוכי עדכני מהמסגרת החינוכית המיוחדת בה הילד מתחנך
  • חוות דעת של נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים או רופא מומחה מוסמך בתחום
  • אישור של ועדת השמה על הצורך בלימודים במסגרת מיוחדת
ההחלטה מתקבלת בוועדה רפואית של הביטוח הלאומי. חשוב להגיע מוכנים לוועדה הזאת לא רק מבחינת המסמכים הדרושים, אלא גם מבחינה נפשית. הכנת התיק הרפואי מצריכה הרבה יידע ומאמץ, ולכן שווה לשקול להיעזר במומחה לענייני זכויות רפואיות שיוכל לייעץ, ללוות

מה גובה הקצבה?

הקצבה שמקבלים מהביטוח הלאומי עבור ילד עם בעיות התנהגותיות קשות היא קצבה בשיעור 50%, בסך 1,268 ש"ח.

חושבים שמגיע לכם כסף? קבלו שיחת ייעוץ ראשונית ללא תשלום

אודות המחבר

משרד עורכי דין אונגר שויגמן זכויות רפואיות
משרד עורכי דין אונגר שויגמן זכויות רפואיות

משרד עורכי דין אונגר שויגמן שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

אונגר-שויגמן-משרד-עורכי-דין
עו”ד זכויות רפואיות

משרד עורכי דין אונגר שויגמן שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?