אילו פטורים ניתן להוציא במהלך הצבא ואיך

בניגוד למה שרבים עשויים לחשוב, מתן פטורים לחיילים בשירות סדיר, יכול להגביר את האפקטיביות ואת שביעות הרצון שלהם בתפקידים שיועדו להם בצבא. אולם התהליך להשגת פטורים בצה"ל אינו תמיד פשוט ובקשות הפטור אינן תמיד מאושרות. לכן חשוב לדעת אילו פטורים ניתן להוציא במהלך הצבא ואיך בדיוק הדבר מתבצע. אל חשש: על מנת שתדעו כיצד לגשת לנושא בצורה שתשפר את הסיכויים לאישור בקשת הפטור שלכם – נכתב המדריך שלפניכם.

 

מהם סוגי הפטורים העיקריים שחיילי סדיר יכולים להוציא במסגרת הצבא?

קיימים כמה סוגי פטורים המאושרים לחיילי שירות חובה בצבא, לרבות פטורים רפואיים (כולל פטור משירות צבאי מטעמי בריאות הנפש), פטורים הקשורים בהופעת החייל ופטורים על בסיס אמונות דתיות, בין היתר. בשורות הבאות נפרט עבור 3 סוגי הפטורים הנפוצים שחיילים מבקשים להוציא במסגרת שירות החובה שלהם בצבא:

  1. פטורים רפואיים: פטורים אלו ניתנים על סמך המלצות של רופאים מוסמכים ועשויים לדרוש הערכה של ועדה צבאית כדי לקבוע אם יש לקבל את המלצתו של הרופא. פטורים רפואיים עוזרים להתאים את השירות הצבאי כך שיתאים למגבלות הגופניות או הנפשיות של החיילים. דוגמאות לפטורים רפואיים כוללים שחרור חיילים מעבודה משרדית, פטורים מנשיאת נשק או פטור מעמידה בשמש עקב בעיות פיזיות כמו כאבים כרוניים (בדגש על כאבי גב או כאבים אורטופדיים), כאבי ראש או כל מוגבלות פיזית אחרת. ניתן לתת פטורים מנשיאת נשק גם בהתאם לגובהו ומשקלו של החייל. חיילים עם מיגרנות עשויים לקבל גם התאמות בתנאי השירות שלהם לצורך שיפור איכות השינה, כמו אפשרות ליקיצה טבעית או אישור למספר שעות שינה מינימלי בלילות.
  2. פטורים הנוגעים להופעת החייל: חיי הצבא שמים דגש משמעותי על המראה החיצוני, וקוד הלבוש הוא לרוב קפדני ובלתי גמיש, מה שעלול לחרוג מיכולתם של חלק מהחיילים. במקרים כאלה ניתן להוציא פטור שיסייע בהקלת העומס על חיילים אלו. למשל, חיילים שהם טבעונים או צמחונים ומסרבים לנעול נעלי עור, עשויים לקבל פטור מדרישה זו. פטורים מעטיית מדים, ניתנים לחיילי יחידות מסווגות או בבסיסים ספציפיים, וחיילים המרבים לנסוע בשל חובותיהם הצבאיות עשויים להיות זכאים לפטורים מלבישת מדי א'. כך גם חיילים עם רגישות או אלרגיה למדים מבד הדקרון.
  3. פטור משיער תקני: פטורים על שיער הם מהנדירים בצבא, ומאפשרים לחיילים לגדל את שיערם מעבר לאורך הסטנדרטי. פטורים אלו ניתנים על ידי קציני רפואה מוסמכים על פי קריטריונים שנקבעו מטעם חיל הרפואה. פטורים על שיער ניתנים בדרך כלל מסיבות רפואיות כמו התקרחות או צלקות, וכן מסיבות פסיכולוגיות הקשורות לדימוי העצמי של המבקש.

כל קטגוריית פטור, מגיעה עם קריטריונים ספציפיים משלה, אך השגת הפטורים המתאימים יכולה להקל משמעותית על אתגרי השירות הצבאי.

 

אילו פטורים ניתן להוציא במהלך הצבא ואיך – סיכום

אם אתם מעוניינים להוציא פטורים בצבא, מומלץ מאוד לפנות בהקדם להתייעצות עם עורך דין מומחה לענייני צבא על מנת להבטיח את זכויותיכם בתהליך בקשת והוצאת הפטורים הרלוונטיים. משרד עו"ד "המסייעת" כאן כדי לסייע לכם בנושאים אלו ובכל נושא נוסף הקשור בתנאי השירות שלכם.

עורך דין צבאי

אודות המחבר
משרד עו"ד כפיר דיין דובב
משרד עו"ד כפיר דיין דובב

עו”ד כפיר דיין דובב עוסק כעו”ד תביעות אובדן כושר עבודה, עו”ד רשלנות רפואית, תביעות סיעוד, דיני עבודה וביטוח פנסיוני. מייסד המשרד עו”ד דיין דובב שימש משך שנים רבות כמנהל בכיר באחד ממנהלי ההסדרים הפנסיוניים הגדולים במשק וכן בסוכנויות ביטוח פרטיות, ומכיר את התחום לפרטי פרטיו גם בצדו המשפטי וגם בצדו המעשי.

עו”ד דיין דובב ליווה מאות רבות של הליכים בתחומי תביעות ביטוח, רשלנות רפואית ודיני עבודה. עו”ד דיין דובב מרצה במכללת פרקטיכל המקיימת קורסים מקצועיים לעורכי דין פעילים.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף סביב הנושא
4 עובדות שלא ידעתם על דמי מזונות

מספר הזוגות שמתעניינים בפרטים עדכניים על גירושין עלה באופן ניכר בתקופה האחרונה. תרחיש זה גרם לנו להעלות לרשת מספר מדריכים מקיפים שירכזו את המידע העדכני

מה ההבדל בין הליך גישור להליך בוררות?

סכסוכים משפטיים ומחלוקות עסקיות הם חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים. ברם, לעיתים קרובות הליכים משפטיים פורמליים הם יקרים, ממושכים ומתסכלים. במאמר זה נבחן את ההבדלים

עו''ד כפיר דיין דובב
עו”ד זכויות רפואיות כפיר דיין דובב

משרד עו"ד כפיר דיין דובב שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?